تبلیغات
Architectural's Webneveshts - دانشکده ای به وسعت قطب؟؟

دانشکده ای به وسعت قطب؟؟

تاریخ:شنبه 1 آبان 1389-09:36 ب.ظ

سلام دوستان قراره در نشریه دانشکده نظرات بچه ها رو درباره ی صحبتای اخیر نقره کار بنویسیم لطفا نظرتون رو بنویسین دوستانی هم که توی دانشکده یما نیسن هم لطف کنن نظر بدن  ممنون!!  

 مهندس نقره کار:

            "بزرگ ترین هدف دانشکده جهت گیری آن مبتنی بر هویت اسلامی ایرانی است البته قبلا فعالیت هایی صورت گرفته اما خیلی نتیجه بخش نبوده لذا از قبل مرکز تحقیقات معماری تاسیس شد . همکاران پروژه های بزرگی را با رویکرد فرهنگ اسلامی اجرا کرده اند و حال نیز ادامه می دهند.در ادامه ما به کمک همکاران انجمن علمی (انجمنی شامل حدود ده تا پانزده نفر از اساتید دانشگاه های تهران بهشتی علم و صنعت و ... که دفتر آن در طبقه ی دوم دانشکده ی قدیم قرار دارد) را سازماندهی کردیم . بنده به عنوان ریاست کرسی نظریه پردازی معماری در هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش کردم تا با کمک اساتید گروه جمعی ارزنده از اساتید محقق را در دانشکده گرد هم آوریم. این رویکرد در تقابل با رویکردهای معماری غرب به صورت نقد و مناظره با آن  صورت گرفته است. هدف تبیین فلسفه هنر و معماری و به تبع آن گرایشاتی چون شهرسازی بر مبنای فرهنگ اسلامی است . خود بنده نظریه ای را به عنوان نسبت اسلام با فلسفه ی هنر و با معماری و شهرسازی و به طور خاص تعامل انسان با ایده های فضایی و هندسی معماری بیان کردم . سایر دوستان نیز نظریات جدیدی را مطرح کرده اند اما نکته ی مهمی که ماحصل این چند دهه تلاشمان شده تصمیم جمعی از اساتید مطرح در ایجاد قطب علمی معماری اسلامی بوده است .اکنون هم به کمک همکاران در حال اقدام هستیم تا بتوانیم این قطب را در این دانشکده راه اندازی کنیم.

من تصور می کنم با حضور اساتید برجسته و محقق که در این دانشکده حضور دارند بتوانیم پاسخی به این نیاز تاریخی و این رسالت جهانی بدهیم . و فلسفه ی زیباشناسی و هنر اسلامی را آن گونه که تضمین گر حیات طیبه ی انسان باشد را فراهم آوریم تا شاید روزی بر بحران محیط زیست و شهرهای نامتعادل و بحران زای امروز فایق آییم. "